اخبار برگزیده

در صورتی که بخواهید اطلاعاتی از انواع قوز کردن بخواهید حتما اینجا را بخوانید

کیفوز به معنای افزایش قوس ستون فقران سینه ای به سمت جلو است. البته ستون فقرات در قسمت سینه ای خود کمی به سمت جلو انحنا دارد. این انحنا معمولا 4520 درجه است. اگر این انحنا از 50 درجه بیشتر باشد به آن کیفوز میگویند. انواع کیفوز عبارتند از


212 1

 

کیفوز وضعیتی Postural kyphosis

شایعترین نوع کیفوز ستون مهره است و در واقع یک نوع افزایش قوسی است که بطور طبیعی در ستون مهره سینه ای وجود دارد. این عارضه بیشتر در نوجوانان دیده میشود و در بیشتر است. این بیماران معمولا جوان و چاقی هستند که تحرک و فعالیت بدنی زیادی ندارند. علت دیگر کیفوز وضعیتی بیماری های مفصل ران است.

اگر به هر علتی مثلا دررفتگی دو طرفه مفصل ران مفصل ران در ناحیه لگن نتواند بطور کامل باز شود، بیمار برای ایستادن مجبور است لگن خود را به جلو بچرخاند. این چرخش لگن به جلو موجب افزایش قوس ستون مهره کمری میشود و ستون مهره سینه ای هم که در بالای ستون مهره کمری است برای جبران آن، قوسی در خلاف جهت ایجاد میکند که همان کیفوز سینه ای است.
این بیماری بندرت دردناک است. کیفوز وضعیتی بندرت موجب بروز مشکلی در زمان بزرگسالی میشود.

کیفوز شوئرمن Scheuermann’ Kyphosis

شوئرمن نام رادیولوژیست دانمارکی است که اولین بار این عارضه را شرح داد. این بیماری هم در نوجوانان با سن حدود 1610 سال یعنی سن بلوغ بروز کرده و معمولاً شدت قوس ستون مهره در این بیماری بیش از کیفوز نوع قبل است.

مشکل این بیماران بجز تغییر شکلی که در ستون مهره ایجاد شده است دردی است که ممکن است در ایستادن و نشستن طولانی مدت بیشتر شود. البته شدت درد اکثرا در حین فعالیت های بدنی و ورزشی هم بیشتر شود. این در حتی بدون درمان بهد از پایان بلوغ بطور خودبخود بهبود میابد.

رادیوگرافی ساده مهره های این بیماران تغییر شکلی را نشان میدهد بطوریکه چند مهره متوالی بجای استوانه ای بودن بصورت گوه دیده میشوند و ارتفاع مهره در جلو کمتر از عقب آن میشود.

کیفوز مادرزادی Congenital Kyphosis

در این نوع کیفوز، ستون مهره جنین در زمانی که در شکم مادر است خوب تشکیل نشده است. ممکن است دو یا چند مهره از یک طرف به هم چسبیده باشد یا یم مهره بصورت ناقص تشکیل شده باشد که در نتیجه آن بعد از تولد با رشد بچه قوس ستون مهره بتدریج بیشتر میشود.

212 2تشکیل مهره ناقص گوه شکل در کیفوز مادرزادی

 

اسپوندیلیت انکیلوزان

 اسپندیلیت انکیلوزان یک نوع رماتیسم ستون مهره است که میتواند موجب کیفوز شود

تخریب یا تغییر شکل مهره

این تغییر شکل میتواند به علت شکستگی یا عفونت یا تومور مهره و یا به علت  پوکی استخوان ایجاد شود.

ضعف عضلات ستون مهره

این وضعیت میتواند در جریان بیماری هایی مثل  دیستروفی های عضلانی،  فلج اطفال و فلج مغزی ایجاد شود. در این موارد عضلات اطراف ستون مهره قدرت کافی ندارند تا آنرا صاف  مستقیم نگه دارند.

ادرس مطب: کرمانشاه پارکینگ شهر داری خیابان حاج محمد تقی  ساختمان ابن سینا طبقه  اول تلفن: 08337212444

 


در صورتی که بخواهید اطلاعاتی از انواع قوز کردن بخواهید حتما اینجا را بخوانید

در  صورتی  که بخواهید  اطلاعاتی  از انواع  قوز کردن  بخواهید  حتما  اینجا را بخوانید

در صورتی که بخواهید اطلاعاتی از انواع قوز کردن بخواهید حتما اینجا را بخوانید

 


منبع این نوشته : منبع
آخرین جستجو شده ها